Jak se zbavit zubního kamene pod dásněmi: Nejlepší metody a prevence

Jak se zbavit zubního kamene pod dásněmi: Nejlepší metody a prevence

Co je to zubní kámen a proč vzniká

Zubní kámen je jedním z nejčastějších nepřátel našeho úsměvu a je to ve skutečnosti tvrdá plaketa, která se hromadí na zubech pod dásněmi, když náš slint obsahující minerály zareaguje s bakteriálním plakem. Nejde o nic příjemného a pokud s tím nebudeme něco dělat, může to vést k parodontóze nebo i ztrátě zubů. Příčinou je často nedostatečná ústní hygiena nebo skryté andělské zvyky, které nahrávají hromadění plaku, jako je kouření nebo konzumace sladkých a tučných jídel.

Profesionální odstranění zubního kamene

K důkladnému odstranění zubního kamene je třeba navštívit zubního lékaře nebo dentální hygienistku. Používají speciální nástroje jako ultrazvukové škrabky nebo laserové technologie, které zubní kámen rozbijí a odstraní s minimálním poškozením zubu. Jedině odborník může kámen zcela odstranit, aniž by poškodil dásně nebo zubní sklovinu.

Domácí metody a prevence

Fakt je, že zubní kámen pod dásněmi svými silami z domova jen tak odstranit nejde. Můžete ale snížit jeho tvorbu pravidelnou a správnou ústní hygienou, používáním zubní nitě a mezizubních kartáčků. Rovněž použití ústních vod s obsahem antimikrobiálních nebo antiseptických látek může pomoci. A nepodceňujme ani sílu správné stravy, která může napomoci prevenci tvorby zubního kamene.

Nové technologie v boji proti zubnímu kameni

Medicína jde kupředu a objevují se nové přístroje a techniky, jak řešit problémy s zubním kamenem. Jednou z těchto inovací jsou i dentální tablety, které se používají jako alternativa ke klasickým pastám a účinně bojují s plakem i kamenem. Je ale třeba mít na paměti, že žádná z těchto metod nenahrazuje pravidelnou návštěvu zubaře.

Jaké potíže může zubní kámen způsobit

Mimo estetického hlediska, které u zubního kamene nelze ignorovat, jsou to především zdravotní problémy. Zubní kámen je útočištěm bakterií, které mohou způsobit záněty dásní a následné onemocnění jako je gingivitida nebo parodontitida. Tímto způsobem se problematika kolem zubního kamene zanedbatelnou rozhodně nestává a vyplatí se věnovat jí potřebnou pozornost.

Napsáno Dalibor Nejedlý

Jsem stomatolog se specializací na prevenci zubního kazu a onemocnění dásní. Mám více než desetiletou praxi ve vlastní stomatologické klinice v Brně. Vždy jsem se snažil poskytovat nejlepší možnou péči o zuby svým pacientům. Mimo práci rád píšu o ústní hygieně a prevenci zubních problémů pro různé webové stránky a magazíny.

Vše od autora: Dalibor Nejedlý

Napsat komentář